Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa Razem dla wszystkich

Najnowszy projekt PDF Drukuj Email

Omulew - strefa ciszy i aktywnego wypoczynku

Mapa atrakcji okolicy
Szlaki

Baza turystyczna

Na południowym wschodzie Mazur, w lasach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej , niedaleko Nidzicy znajdują się cztery wioski leżące wzdłuż brzegu jeziora Omulew: Wikno, Jabłonka, Natać Wielka i Natać Mała. Mieszkańcy tych miejscowości oraz leśnicy Nadleśnictwa Nidzica i Jedwabno zapraszają do odwiedzin wszystkich, którzy lubią wypoczynek w zgodzie z naturą, kochają las, ciszę oraz jezioro i jego zasoby.
Dla aktywnych turystów przygotowaliśmy szlaki piesze, konny  i rowerowy wokół jeziora Omulew. Szlaki prowadzą przez tajemnicze zakątki lasów,  miniemy rezerwat Koniuszanka II z szeregiem zabytkowych dębów, wkroczymy na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, po drodze zobaczyć możemy bunkry z czasów II wojny światowej. Nierzadko wyskoczy leśne zwierzę: jeleń, lis, dzik czy nawet wilk. Grzybiarze też nie będą rozczarowani. Dorodne prawdziwki, kurki, podgrzybki i inne bogactwa runa leśnego będą smaczną pamiątką z wypoczynku.

Dla miłośników sportów wodnych i wędkarstwa swoje uroki odkrywa jezioro Omulew, którego tajemnice  opisała  K.Siesicka w swojej książce dla młodzieży „Jezioro Osobliwości”. Warto opłynąć jego tajemnicze brzegi i wyspy, aby następnie rozpocząć kajakiem spływ rzeką Omulwią, która wpływa do Narwii  tuż pod Ostrołęką czy też zapolować na dorodną rybkę: sandacza, szczupaka, okonia, lina  czy choćby krasnopiórkę. Wędkarze bez problemu zaopatrzą się też w niezbędne akcesoria wędkarskie: robaki, spławiki, zanęty.

Miłośnicy innych atrakcji również nie będą czuli się rozczarowani. Podczas wędrówek po okolicy warto wejść na  stare cmentarze, zobaczyć powojenne bunkry, pokazać młodszym pokoleniom narzędzia rolnicze z ubiegłego wieku, zobaczyć stary kościółek czy też skorzystać z oferty świetlicy w Jabłonce.  Corocznie Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich” przygotowuje program dla turystów: koncerty, wystawy, spotkania oraz inne wydarzenia kulturalne.
W lipcu i sierpniu odbywają się w Wiknie i Jabłonce festyny z wieloma atrakcjami.

Na gości czeka dobrze przygotowana baza noclegowa w kwaterach prywatnych i zajazdach, pole namiotowe,  restauracje i sklepy.

Okolica jest doskonałą bazą wypadową dla osób, które chcą bliżej poznać Warmię i Mazury. Warto wybrać się do Nidzicy- 20 km, cofnąć się do historii z XIV w i zwiedzić Zamek Krzyżacki  w, kilka kilometrów dalej - Garncarską Wioska , gdzie własnoręcznie można wykonać naczynie z gliny, zrobić arkusz z papieru czerpanego i inne atrakcje,  źródła rzeki Łyny i rezerwat żółwia błotnego w Orłowie,  Olsztynek 35 km, gdzie znajduje się m.in. jeden z największych w Polsce skansenów, Butryny - 15 km - park aktywnej rozrywki dla dzieci i dorosłych, Olsztyn 36 km - nowoczesne Planetarium, Obserwatorium astronomiczne, Zamek i piękna Starówka z Wysoką Bramą.


Przez cztery pory roku  do odwiedzin zachęca Państwa:
Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich” w Jabłonce oraz Nadleśnictwo Nidzica

mapa

objaśnienia

 

 

Nasza strefa

O nas

Wspieramy inicjatywy społeczne w zakresie dobroczynności, kultury fizycznej i sportu, ochrony zabytków, ochrony środowiska, edukacji i rozwoju gospodarczego.

Galeria

Spływy kajakowe

Spływ kajakowy

Szlak rowerowy

Ścieżka dydaktyczna

Strefa ciszy i ...Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi