Władysław Dzięgała


Poezja, fraszki, aforyzmy.
„Pragnę by me dzieło
Pocałunkiem cienia,
Chroniło przed pustką
Przyszłe pokolenia (…).”

Pan Władysław Dzięgała był leśnikiem z duszą artysty, prawdziwym pasjonatem i wielkim przyjacielem lasu, miłującym przyrodę całym swoim sercem. Życie prywatne i zawodowe związał z lasami Warmii i Mazur. Przez 43 lata był pracownikiem Lasów Państwowych, z czego aż 40 przepracował jako leśniczy w Leśnictwie Wykno. Pan Władysław był znakomitym fachowcem w swoim zawodzie. Rozumiał i szczerze kochał przyrodę, a przede wszystkim dla niej działał. Z jego inicjatywy powstała jedna z najpiękniejszych ścieżek edukacyjno-przyrodniczych w okolicach Nidzicy – Koniuszanka II. Pan Władysław Dzięgała to człowiek zasłużony nie tylko dla polskich lasów i przyrody, ale też dla sztuki i kultury leśnej.

Pan Władysław jest autorem kilkuset wierszy, fraszek i myśli opatrzonych niepowtarzalnymi refleksjami. Jego twórczość pomaga spojrzeć na świat głębiej, z perspektywy człowieka-romantyka, szczerze kochającego i rozumiejącego przyrodę, ale także oddanego i ceniącego rodzinę. W swojej twórczości Pan Władziu przypomina o wartościach i ideałach, które zgubiły się gdzieś w pędzie współczesnego świata. W wielu wierszach podkreśla także ogromną wartość mazurskiej przyrody.

Jego twórczość została wydana w tomikach poezji: “Świat w moich oczach”, “Dzięgałówki” i “Świat wokół mnie. Wiersze wybrane”. Pod koniec 2020 roku światło dzienne ujrzała pięknie wydana książeczka: “Zaproszenie do lasu. Wiersze i zagadki”, zawierająca poezję Pana Władzia dla dzieci. Wiele wierszy Pana Władysława zostało także wydanych w folderach: “Skarby Przyrody Nadleśnictwa Nidzica” i “Przyroda Ziemi Nidzickiej”. W 2020 roku na platformie YouTube ukazały się niezwykłe adaptacje wierszy pana Władysława w wykonaniu aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Pana Władysława nie ma już wśród nas. Odszedł w lutym 2019 roku, lecz jego twórczość i pamięć o nim będą trwały wiecznie.