Kliknij w miniaturę mapy, aby wyświetlić ją w nowym oknie w pełnym rozmiarze.

Mapa okolic jeziora Omulew

Ulotka atrakcji - 1, 2

Opis miejsc umieszczonych na mapie:

Skansen maszyn rolniczych na "Ranczo"
Wystawa starych narzędzi
Na RANCZO jedyna w okolicy wystawa starych, konnych urządzeń rolniczych. Można tu zobaczyć m.in. starą sieczkarnię z 1925 r, kopaczkę do ziemniaków z lat 30 - 40 XX wieku oraz inne ciekawe narzędzie, obecnie już bardzo rzadko spotykane. Wizyta na Ranczo pozwoli cofnąć się wstecz i pokazać dzieciom i wnukom jakich przed laty narzędzi używali rolnicy.

Agroturystyka „Ranczo”
Jabłonka, 57, 13-100 Nidzica
Tel. 89-625 94 39, 502 602 15
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.agroranczo.com

Wytwórnia wódek i nalewek Z.Kozuba i Synowie
Firma Z.Kozuba i Synowie to rodzinna mikro-destylarnia, założona w 2005
roku. Trzon firmy stanowią trzy dynamiczne, pełne pasji osoby : Senior rodu i dwaj Synowie, które osobiście są zaangażowane w proces produkcji wykwintnych trunków.
Oferta obejmuje wyroby z segmentu alkoholi butikowych: nalewki, White Dog (biała, nieleżakowana whisky ze słodu jęczmiennego) oraz wódki: smakowe, naturalne słod owe i leżakowane.
Produkcja wysokogatunkowych trunków na bazie naturalnych składników, odbywa się według tradycyjnych metod, z wykorzystaniem ręcznie> wykonanego miedzianego alembika. Oryginalna marka swoje powodzenie zawdzięcza wyjątkowym i wyszukanym smakom docenianym przez konsumentów oraz niestandardowej komunikacji utrzymanej w stylistyce okresu międzywojennego. Rodzinna manufaktura oddaje koneserom produkty dopieszczone, najwyższej jakości oraz stworzone ładunkiem profesjonalnej wiedzy i doświadczenia.
Wyroby alkoholowe Z.Kozuba i Synowie można nabyć w sieciach delikatesów Alma, Bomi, Piotr i Paweł, Delima, sklepach specjalistycznych oraz najlepszych hotelach, restauracjach i cocktajl barach na terenie kraju.
Jabłonka 64,
tel. 89-625 94 40, k. 513 172 821
mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kozuba.pl

Frajda
Wypożyczalnia sprzętu turystycznego „Frajda” zaprasza do poznania najpiękniejszych zakątków jeziora Omulew. Jego uroki zobaczyć można korzystając z dostępnych sprzętów wodnych: kajaków, rowerów, łodzi i żaglówek. Niezapomniane wspomnienia pozostawia spływ kajakowy rzeką Omulew , Marózką, Łyną czy innymi rzekami na Mazurach, których nie odkryła jeszcze cywilizacja. Miłośnicy dwóch kółek mogą objechać tajemnicze brzegi jeziora na rowerach terenowych dostępnych również w wypożyczalni. Dla wędkarzy przygotowaliśmy sklepik z niezbędnymi artykułami wędkarskimi.

www.frajdamazury.pl
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 89-625 94 39, 608 411 776

Stajnia Wikno

Zapraszamy wszystkich do STAJNI WIKNO na MAZURACH, aby w przyjaznej i rodzinnej atmosferze spędzić u nas dzień, weekend, urlop czy wakacje. Nasza stajnia położona jest w małej, spokojnej, malowniczej, mazurskiej miejscowości WIKNO, w sąsiedztwie jeziora Omulew. Jezioro to o powierzchni ok. 600 ha, zasobne jest w ryby, posiada ponadto plażę, oddaloną od naszej stajni o ok. 200m. Okoliczne lasy są rajem dla grzybiarzy, wędkarzy i myśliwych. Można w nich spotkać m.in. cietrzewia, żurawia, bobra lub wydrę.
Naszą domeną są pobyty związane z jazdą konną. Rozumiemy potrzeby naszych gości, zarówno tych, którzy stawiają u nas pierwsze kroki, jak i tych pragnących bardziej zagłębić się w arkana sztuki jeździeckiej. Nie oznacza to jednak, że zapraszamy tylko miłośników koni. Jesteśmy przekonani, że każdy kto lubi wypoczynek na wsi, wśród lasów, nad wodą, blisko przyrody będzie się u nas czuł bardzo dobrze.
Stajnia Wikno,
tel.kom.694462879 lub 89 6259560
www.stajniawikno.republika.pl
mail: stajniawikno.op.pl

Schron bierny w Wiknie
Obiekt położony po lewej stronie drogi Nidzica – Jedwabno, kilkaset metrów przed Wiknem, w rozwidleniu drogi asfaltowej i leśnej.
Jest typowym bunkrem niemieckim z 1938-39 r., jednym ze 130 schronów bojowych i biernych, wchodzących w skład Olsztyneckiej Linii Obronnej (nim. Hohensteinstellung). Linia ta o kształcie łuku wykrzywionego na południe zaczynała się w Starych Jabłonkach, a kończyła w przy jeziorze Kalwa, przechodząc dalej w Szczycieńską Pozycję Leśną. Bunkier bierny wykonany był z żelbetonu w kategorii B, czyli o grubości stropów i ścian 1,5 m. Wnętrza dwóch komór schronu zabezpieczone były blachą falistą, przeciwodpryskową. W jednym pomieszczeniu odpoczywała, spała, gotowała posiłki drużyna piechoty, drugie było składem broni i amunicji, posiadało też wyjście awaryjne, zamurowane na grubość ½ cegły. Wyposażenie schronu stanowiły prycze stalowe, piecyk węglowy, wentylator i telefon.

Schron bierny w Wiknie, na ścieżce dydaktycznej rezerwatu Koniuszanka II
Obiekt usytuowany na szczycie wzniesienia, nieopodal pomnikowego dębu cesarza Wilhelma jest tego samego typu, jak opisany wyżej bunkier.
Charakterystyczne dla obu schronów jest to, że były dobrze ukryte w ternie, obsypane ziemią, obsadzone roślinami, a żelbetonowe ściany miały obrzut maskujący, z koloryzowanym „barankiem”. Przejście pomiędzy komorami bunkra było bardzo wąskie ze względów bezpieczeństwa, a drzwi zewnętrzne drewniane, obite blachą. Bunkry nie posiadały stanowisk ogniowych, a ni otworów strzelniczych, stąd ich nazwa – bierne.
Oba obiekty należą do grupy najlepiej zachowanych schronów zbudowanych w byłych Prusach Wschodnich, podobnie jak cała Olsztynecka Linia Obronna, gdyż liczba zachowanych obiektów wynosi w niej ponad 90%, co jest ewenementem pośród innych linii obronnych.

Schron bojowy w Wiknie
Obiekt zbudowano tuż przy prawej stronie drogi Nidzica – Jedwabno, nieopodal pierwszego z opisanych bunkrów biernych.
Miał za zadanie blokować wspomnianą drogę ogniem karabinów maszynowych i działka przeciwpancernego, stąd w nazwie schronu – „bojowy”.
Załogę bunkra stanowiło 19 żołnierzy, mających do dyspozycji 3 ciężkie karabiny maszynowe i działko p.panc. kalibru 37 mm. Bunkier wyposażono również w w żelbetowy garaż dla drugiego działka. Obiekt z racji swej nietypowej budowy stanowi ewenement pośród 11 schronów bojowych, wchodzących w skład 130 bunkrów /biernych i bojowych/ całej Olsztyneckiej Linii Obronnej. Szkoda tylko, że po wojnie wysadzono go w powietrze, gdyż w całości mógł by być jeszcze większą atrakcją turystyczną, niż w stanie obecnym.

Kościół ewangelicki w Jabłonce
Drewniana kaplica usytuowana jest na niewysokim wzgórzu, w środku wsi, po lewej stronie drogi do Nataci Wielkiej. Obiekt należy do Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, jest filią kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Krzyża w Nidzicy. Mieszkańców wyznania ewangelickiego dawniej wspierał tu duchowo ksiądz proboszcz Jerzy Otello z Nidzicy, który był miłośnikiem Mazur. To on postawił kaplicę drewnianą w Jabłonce, w której nabożeństwa odbywały się raz w miesiącu, obecnie w 1 i 3 niedzielę miesiąca o godz. 9.00. Jego dzieło kontynuuje ksiądz Roland Zagóra

Kościół katolicki Przemienienia Pańskiego w Jabłonce

Obiekt usytuowany na początku wsi, na zboczu niewielkiego wzniesienia, po lewej stronie drogi do Nataci Wielkiej. Powstał w 1995r. dzięki staraniom ks. kanonika Piotra Starca, proboszcza z Łyny. Służy wiernym wyznania rzymsko-katolickiego jako kościół filialny parafii Niepokalanego Serca NMP w Łynie, kierowanej przez ks. mgr Krzysztofa Kuleszo. Msza święta celebrowana jest w kościele w każdą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00.

Cmentarz w Jabłonce.
Dawne nazwy miejscowości to Jablonken i Seehag, ta druga zaczęła obowiązywać po tzw. „chrztach pruskich”, kiedy to naziści wymazywali z map Prus Wschodnich wszelkie nazwy mające wydźwięk polski, mazurski, czy staropruski. Cmentarz położony około 15 km na północny-wschód od Nidzicy przy drodze do Jedwabna, wzdłuż największego zbiornika wodnego naszej gminy – Jeziora Omulew. Obiekt o kształcie prostokąta i powierzchni ok. 0,46 ha pochodzi z XIX wieku i pierwotnie służył za miejsce pochówku zmarłych wyznania ewangelickiego. Obecnie, gdy wchodzimy na teren nekropoli, widzimy po prawej stronie obiektu stare, często zapomniane już i zaniedbane groby z XIX wieku, po lewej współczesne nagrobki, w których spoczywają obok siebie wyznawcy różnych religii – ewangelicy, katolicy i prawosławni. Ci ostatni znaleźli się na tych terenach po pacyfikacji w 1947 roku ich rodzinnych wsi na terenie Bieszczadów, podczas akcji „Wisła”. Na cmentarzu na szczególną uwagę zasługują: drewniana, zabytkowa dzwonnica, grób dwóch żołnierzy pruskich, poległych w 1914 r. w bitwie pod Tannenbergiem, oraz stare mazurskie nazwiska utrwalone na nagrobkach – Kubik, Gayk, Dachna, Gunia, Kipar i inne… W ostatnich latach społeczność lokalna we współpracy z Zespołem Szkół Nr 2 w Nidzicy otoczyła stary cmentarz opieką. Uporządkowano nagrobki, naprawiono ogrodzenie, wystawiono pomnik ku czci i pamięci zmarłych oraz wykonano tablicę informacyjną dla turystów.

Cmentarz w Nataci Wielkiej

Dawne nazwy leśnej wsi szkatułkowej z 1702 r. to Gross Nattasch i po „chrztach pruskich” Gross Seedorf. Nekropolia z XIX w. o powierzchni ok. 0,18 ha, położona jest na wzgórzu, po prawej stronie drogi do Jedwabna, na zachodnim brzegu Jeziora Omulew. Część starego cmentarza jest już dziś poza ogrodzeniem, porastają ją samosiewy krzewów i drzew. W części otoczonej opieką miejscowej ludności usytuowanych jest ok. 30 nagrobków. Najstarszy napis dojący się odczytać pochodzi z 1929 r. na grobie Fredriecha Duchna. Wśród mogił znajdujemy m.in. należące do rodzin: Smolka, Drzewskich, Gunia, Bomblatus. Ostatni grób powstał na nekropolii w 1975 r.

Cmentarz w Nataci Małej
Po drugiej stronie Jeziora Omulew, naprzeciwko Nataci Wielkie leży osada o kształcie ulicówki z 1702 r. Dawne nazwy wsi to Nattatsch i Klein Seedorf.
Nekropolia z końca XIX wieku, o powierzchni ok. 0,05 ha usytuowana jest tuż przy prawej stronie drogi w środku tejże osady. Zachowało się tu kilkanaście nagrobków i kilka śladów pochówku. Na jednej z mogił widnieje napis „Thomas Rogala, 1942” Cmentarz otoczony jest opieką dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy. W ostatnich latach szkoła ustawiła tu głaz i tablicę pamiątkową ku czci i pamięci pochowanych.

Świetlica, place zabaw i miejsca rekreacji
Świetlica w Jabłonce - jest miejscem, gdzie dzieci lubią spędzać czas z kolegami. Teren świetlicy jest ogrodzony. Wokół znajduje się boisko do siatkówki, można pograć w koszykówkę i tenisa stołowego. Wygrodzony jest też plac zabaw. Świetlica prowadzona jest przez opiekunkę, która organizuje zajęcia dla najmłodszych. W świetlicy możemy skorzystać z bezpłatnego Internetu w godzinach pracy świetlicy lub wypożyczyć książkę.
W okresie letnim odbywają się tu imprezy kulturalne oraz festyn „Sierpniowe granie nad Omulewem”
Plac zabaw w Wiknie i Jabłonce.
Dla dzieci przygotowano place zabaw w Jabłonce przy świetlicy i w Wiknie. Tereny są ogrodzone, dla dorosłych postawiono ławeczki.


Rezerwat Koniuszanka II
Kilkaset metrów za pensjonatem Gawra, w końcowym biegu rzeki Koniuszanki do jeziora Omulew, usytuowany jest utworzony w 1978 r. rezerwat przyrody Koniuszanka II. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kresowych stanowisk zespołów leśnych wraz z malowniczym, przełomowym odcinkiem rzeki Koniuszanki. Przedmiotem ochrony są tu wszystkie elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
W rezerwacie rośnie około 78 drzew o wymiarach pomnikowych, liczne dęby noszące już miano pomników przyrody, okazałe daglezje, w tym drzewo doborowe o numerze 2889, jesiony, graby, olchy, świerki, buki, brzozy i sosny. Jeden z obumarłych już dębów, nazwany „Dębem Cesarza Wilhelma”, ma w obwodzie ponad 6 metrów, a pozostałe żywe osobniki niewiele mu ustępują w gabarytach. W rezerwacie spotykamy unikatowe rośliny /fiołek błotny, czworolist pospolity, zawilec żółty, widłak jałowcowaty, okrężnica bagienna…,/ oraz zwierzęta /bóbr, sowa, kania, lelek, kopciuszek, jenot, borsuk, wilk, bocian czarny…i inne…/

Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie Koniuszanka II
Osobliwości rezerwatu przyrody Koniuszanka II można podziwiać na dobrze oznaczonej w terenie i opisanej na 12 tablicach edukacyjnych liczącej 2,5 km leśnej ścieżce przyrodniczej. Spacerując ścieżką zobaczymy i poznamy historię pomnikowych dębów, zjawisko sukcesji naturalnej, efekty pracy bobrów, obumarłe drzewo i cykl życia z nim związany, gospodarkę łowiecką, ochronę lasu, uprawę leśną, naturalne odnowienie lasu i historię drzewa zapisaną na jego słojach. Podczas spaceru ścieżką można odpocząć na specjalnie przygotowanych przez nadleśnictwo Nidzica ławeczkach, czy też posłuchać wykładu w leśnej klasie /po uprzednim zamówieniu takowego u miejscowego leśniczego/.

Plaże w Wiknie, Jabłonce i Nataci Małej

Na terenie strefy znajdziemy cztery miejsca, gdzie możemy się wykąpać : dwa w Wiknie, w Jabłonce i Nataci Małej. Niestety kąpieliska nie są strzeżone.