Witajcie!
Z największą radością informujemy, że nowe ilustrowane mapy turystyczne naszej pięknej Kraina Siedmiu Osobliwości wiszą już na tablicach przy drodze w Wiknie (koło placu zabaw), Jabłonce (koło świetlicy), Nataci Wielkiej (obok placu rekreacyjnego) oraz w Nataci Małej (naprzeciwko cmentarza). Mamy nadzieję, że wszystkie zawarte na mapie punkty i informacje będą pomocne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Krainę!
Zachęcamy wybrać się w jedno z wymienionych wyżej miejsc na jesienny spacer i obejrzeć na mapie naszą Krainę w istnie bajkowej scenerii. 
WODNIK OMULEK czeka już na swoich Gości!
JEST PIĘKNIE!
To już kolejna udana inicjatywa podjęta dzięki staraniom stowarzyszenia Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa "Razem dla wszystkich" i zaangażowaniu Mieszkańców!
Mapa rysunkowa powstała w pracowni fikoty
Projekt pt. Odświeżamy „Krainę 7 Osobliwości” zrealizowaliśmy dzięki wsparciu z programu Działaj Lokalnie przedsięwzięcia Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz dzięki wsparciu Powiat Nidzicki Marcin Paliński Paweł Przybyłek - Wicestarosta Nidzicki ??? DZIĘKUJEMY!!! ?
Więcej zdjęć z projektu w galerii lub na fb

Drodzy Mieszkańcy Krainy 7 Osobliwości i nasi Goście z Ukrainy i !
Zależy nam, aby każdy czuł się dobrze w naszej krainie, aby odnajdywać wspólny język, wspólne pasje, dlatego realizujemy wyjątkowy projekt!
Przez najbliższe miesiące będzie się u nas odbywać cykl wspólnych ciekawych spotkań i warsztatów dla naszych Mieszkańców, a także dla Gości z Ukrainy - tych małych i tych dużych! 

Pierwsze spotkanie - a w trakcie niego wyjątkowe WARSZTATY RĘKODZIEŁA dla wszystkich (dzieci i dorosłych) odbędzie się w ten piątek (24.06.2022) o godzinie 16:00 w świetlicy w Jabłonce!

Warsztaty poprowadzi lokalna twórczyni rękodzieła Honorata Joniak! 

W tym roku, dzięki wsparciu z programu Działaj Lokalnie, Nidzicki Fundusz Lokalny i Starostwo Powiatowe w Nidzicy udało nam się zorganizować wyjątkową wystawę -> „Sztuka nad Omulewem II”!

Wyjątkową, bo urządzona w świetlicy w Jabłonce wystawa prezentowała dzieła aż 15 artystów - mieszkańców i przyjaciół Krainy 7 Osobliwości. Rozmieszczenie na niewielkiej przestrzeni tak obszernej i urozmaiconej twórczości kilkunastu artystów było dla nas prawdziwym wyzwaniem. W przygotowania do wystawy włożyliśmy mnóstwo pracy, ale warto było!

Uroczysty wernisaż wystawy z udziałem przedstawicieli władz i innych gości odbył się w piątek 23 lipca br. Dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowaliśmy poczęstunek naszymi regionalnymi specjalnościami. Podczas wernisażu odbył się również gościnny występ wyjątkowej Grupy Teatralnej "Za młodzi na sen" (Nidzicki Uniwersytet III Wieku). Mogliśmy ją zobaczyć w pełnym humoru spektaklu pt. "BIURO MATRYMONIALNE".

Świat Wodnika Omulka - gra terenowa na wodzie.

pobierz ulotkę

„Świat Wodnika Omulka” to interaktywna gra terenowa obejmująca swoim zasięgiem jezioro Omulew i jego okolice. Turyści poruszając się kajakiem,łódką czy rowerem wodnym poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie „ścigają” uciekającego Narratora – wodnika Omulka,  jednocześnie odkrywając najpiękniejsze i najciekawsze zakamarki jeziora. Aby zalogować się do gry turyści będą mogli skorzystać z kodu QR i instrukcji dostępnych w Kwatery Frajda, a docelowo w miejscach noclegowych oraz wypożyczalniach sprzętów wodnych. Za pomocą nawigacji GPS i aplikacji zainstalowanej w smartfonie gracze płynący kajakiem, żaglówką czy rowerem wodnym odnajdują punkty kontrolne, w których czekają rozmaite zagadki przygotowane przez twórców gry. Taka forma zwiedzania jest doskonałym sposobem połączenia wysiłku fizycznego i intelektualnego. Przechodząc kolejne etapy gry uczestnicy poznają walory przyrodnicze jeziora Omulew, jego faunę oraz florę, jak również historię okolicznych miejscowości.. Doskonałą rozrywkę gwarantuje humorystyczny styl narracji oraz umiejętnie dobrana ścieżka dźwiękowa.

Projekt "Zielona nadzieja" jest projektem odpowiadającym na potrzeby lokalnej społeczności.

Głównym celem projektu jest integracja lokalnej społeczności poprzez stworzenie pięknych miejsc krajobrazu wiejskiego . Powrót do natury i nasadzenie bogatej ilości roślin pozwoli utworzyć miejsca, które staną się oazą odetchnienia w tak trudnym dla nas czasie - czasie pandemii. Dostrzegając potrzeby mieszkańców wiemy ,że samotność odbiera poczucie bezpieczeństwa. Miejsca , które chcemy stworzyć i nasadzić krzewy, kwiaty czy tez byliny staną się "lekiem na całe zło". Utworzenie takich miejsc stanie się bodźcem do pozytywnego myślenia, będzie lekiem na depresje, sposobem na zachowanie dobrej kondycji psychicznej, która w czasie epidemii w znaczny sposób spadła.

W 2019 roku przeprowadziliśmy dwa projekty, które miały na celu zapoznać społeczność lokalną z zakresu z zakresu podstaw prawa z jakim mamy do czynienia w codziennym życiu (projekt "Ja Obywatel") oraz podniesienie świadomości proekologicznej ludzi na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych, ochrony środowiska, segregacji odpadów itd (projekt "Zielone Światło")

Wszystko po to aby nasi mieszkańcy wiedzieli jak postępować w sytuacjach kryzysowych oraz mieli pojęcie jak ważna dla obszarów wiejskich jest ochrona środowiska, w ty wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które zastąpią niebawem stare kopiuchy

Produktem turystycznym Stowarzyszenia jest wioska tematyczna - Kraina 7osobliwości (projekt z roku 2012)
Kraina 7 osobliwości to wioska tematyczna, w której można m. in.: zwiedzić Szlak Starego Mazura - ścieżkę dawnych zawodów – leśnika, rolnika i rybaka i Eko-skansen narzędzi rolniczych. Można również odbyć spacer ścieżkami Magicznego Lasu wraz z pogadanką z leśniczym i przejściem szlakiem historycznym, którym odbywały się wyprawy po bursztyn, zwiedzaniem poniemieckich bunkrów, rowów przeciwpancernych i stanowisk strzelniczych.

Omulew - strefa ciszy i aktywnego wypoczynku

Na południowym wschodzie Mazur, w lasach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej , niedaleko Nidzicy znajdują się cztery wioski leżące wzdłuż brzegu jeziora Omulew: Wikno, Jabłonka, Natać Wielka i Natać Mała. Mieszkańcy tych miejscowości oraz leśnicy Nadleśnictwa Nidzica i Jedwabno zapraszają do odwiedzin wszystkich, którzy lubią wypoczynek w zgodzie z naturą, kochają las, ciszę oraz jezioro i jego zasoby.
Dla aktywnych turystów przygotowaliśmy szlaki piesze, konny i rowerowy wokół jeziora Omulew. Szlaki prowadzą przez tajemnicze zakątki lasów, miniemy rezerwat Koniuszanka II z szeregiem zabytkowych dębów, wkroczymy na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, po drodze zobaczyć możemy bunkry z czasów II wojny światowej. Nierzadko wyskoczy leśne zwierzę: jeleń, lis, dzik czy nawet wilk. Grzybiarze też nie będą rozczarowani. Dorodne prawdziwki, kurki, podgrzybki i inne bogactwa runa leśnego będą smaczną pamiątką z wypoczynku.

Dla miłośników sportów wodnych i wędkarstwa swoje uroki odkrywa jezioro Omulew, którego tajemnice opisała K.Siesicka w swojej książce dla młodzieży „Jezioro Osobliwości”. Warto opłynąć jego tajemnicze brzegi i wyspy, aby następnie rozpocząć kajakiem spływ rzeką Omulwią, która wpływa do Narwii tuż pod Ostrołęką czy też zapolować na dorodną rybkę: sandacza, szczupaka, okonia, lina czy choćby krasnopiórkę. Wędkarze bez problemu zaopatrzą się też w niezbędne akcesoria wędkarskie: robaki, spławiki, zanęty.

Miłośnicy innych atrakcji również nie będą czuli się rozczarowani. Podczas wędrówek po okolicy warto wejść na stare cmentarze, zobaczyć powojenne bunkry, pokazać młodszym pokoleniom narzędzia rolnicze z ubiegłego wieku, zobaczyć stary kościółek czy też skorzystać z oferty świetlicy w Jabłonce. Corocznie Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich” przygotowuje program dla turystów: koncerty, wystawy, spotkania oraz inne wydarzenia kulturalne.
W lipcu i sierpniu odbywają się w Wiknie i Jabłonce festyny z wieloma atrakcjami.

Na gości czeka dobrze przygotowana baza noclegowa w kwaterach prywatnych i zajazdach, pole namiotowe, restauracje i sklepy.

Okolica jest doskonałą bazą wypadową dla osób, które chcą bliżej poznać Warmię i Mazury. Warto wybrać się do Nidzicy- 20 km, cofnąć się do historii z XIV w i zwiedzić Zamek Krzyżacki w, kilka kilometrów dalej - Garncarską Wioska , gdzie własnoręcznie można wykonać naczynie z gliny, zrobić arkusz z papieru czerpanego i inne atrakcje, źródła rzeki Łyny i rezerwat żółwia błotnego w Orłowie, Olsztynek 35 km, gdzie znajduje się m.in. jeden z największych w Polsce skansenów, Butryny - 15 km - park aktywnej rozrywki dla dzieci i dorosłych, Olsztyn 36 km - nowoczesne Planetarium, Obserwatorium astronomiczne, Zamek i piękna Starówka z Wysoką Bramą.


Przez cztery pory roku do odwiedzin zachęca Państwa:
Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich” w Jabłonce oraz Nadleśnictwo Nidzica

mapa

objaśnienia