Świat Wodnika Omulka - gra terenowa na wodzie.

pobierz ulotkę

„Świat Wodnika Omulka” to interaktywna gra terenowa obejmująca swoim zasięgiem jezioro Omulew i jego okolice. Turyści poruszając się kajakiem,łódką czy rowerem wodnym poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie „ścigają” uciekającego Narratora – wodnika Omulka,  jednocześnie odkrywając najpiękniejsze i najciekawsze zakamarki jeziora. Aby zalogować się do gry turyści będą mogli skorzystać z kodu QR i instrukcji dostępnych w Kwatery Frajda, a docelowo w miejscach noclegowych oraz wypożyczalniach sprzętów wodnych. Za pomocą nawigacji GPS i aplikacji zainstalowanej w smartfonie gracze płynący kajakiem, żaglówką czy rowerem wodnym odnajdują punkty kontrolne, w których czekają rozmaite zagadki przygotowane przez twórców gry. Taka forma zwiedzania jest doskonałym sposobem połączenia wysiłku fizycznego i intelektualnego. Przechodząc kolejne etapy gry uczestnicy poznają walory przyrodnicze jeziora Omulew, jego faunę oraz florę, jak również historię okolicznych miejscowości.. Doskonałą rozrywkę gwarantuje humorystyczny styl narracji oraz umiejętnie dobrana ścieżka dźwiękowa.

Oprócz niekwestionowanych walorów rekreacyjno – edukacyjnych rejs po jeziorze w towarzystwie Omulka to doskonała forma relaksu fizycznego, a przede wszystkim psychicznego, szczególnie ważnego w dobie pandemii. Taka konwencja zwiedzania szczególnie powinna przypaść do gustu dzieciom i młodzieży, ponieważ odchodzi od skostniałego typu poruszania się za przewodnikiem, dając im swobodę wyboru tempa. To również świetna okazja na odbudowanie relacji między dziećmi, ponowna integracja klas po okresie nauki zdalnej, dlatego grę tę serdecznie polecamy grupom zorganizowanym jako formę wycieczki szkolnej czy imprezy integracyjnej (Dzień Wagarowicza, Dzień Dziecka, komers na zakończenie szkoły itd.). Gra dedykowana jest dla każdego, niezależnie od wieku czy doświadczenia. To świetny pomysł na wakacyjny rodzinny wypad na łono natury, ale i „samotne wilki” znajdą w dzikich ostępach jeziora coś dla siebie.

Celem projektu „Świat Wodnika Omulka" jest promocja walorów turystyczno – krajoznawczych jeziora Omulew oraz prezentacja atrakcji krajoznawczych gminy Nidzica. Jego wdrożenie stymulować będzie zwiększenie ruchu turystycznego w gminie, co skutecznie przyczyni się do rozwoju bazy noclegowej, zaplecza gastronomicznego, a co za tym idzie zwiększenia dochodów miejscowej społeczności, dla której turystyka jest jednym z głównych źródeł utrzymania. Jabłonka to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Warmii i Mazur oraz świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Zwiększenie ruchu turystycznego z pewnością wygeneruje nowe miejsca pracy oraz da impuls do powstania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw powiązanych z obsługą turystów, jak kwatery noclegowe, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego itd. Forma gry terenowej pozwala turystom w innowacyjny sposób poznać walory jeziora Omulew, jak i promuje aktywną formę spędzania wolnego czasu oraz daje możliwość zapoznania się z atrakcjami turystycznymi okolicy. Projekt doskonale wpisuje się w działania promocyjne na rzecz gminy Nidzica i okolic, łącząc aktywność fizyczną oraz intelektualną z innowacyjną formą jego realizacji z wykorzystaniem nowinek technologicznych. Całość sfinansowano ze środków programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO- Warmia Mazury Lokalnie dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

„Świat Wodnika Omulka” to pierwsza tego typu inicjatywa autorstwa Towarzystwa „Razem dla Wszystkich”. W przygotowaniu jest kolejny tego typu projekt, tym razem o profilu etnograficzno – kulturowym. Tym razem gracze udadzą się w towarzystwie Omulka na Szlak Starego Mazura położony w „Krainie Siedmiu Osobliwości” w gminie Nidzica. Szlak Starego Mazura to ścieżka dawnych zawodów – leśnika, rolnika i rybaka. Podczas gry uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała kiedyś, a jak wygląda  praca tych ludzi obecnie. Zagadki i zadania praktyczne zostaną przygotowane w oparciu o wiedzę ludzi, doskonale znają te zawody z własnego doświadczenia. Obie gry łączy postać wodnika Omulka jako narratora, a ich odmienna tematyka daje pełne spektrum wiedzy na temat historii, przyrody i kultury Jezior Mazurskich.