Janka Malinowska

Poezja, bajki.

"Przenikam widokiem,
moim przeznaczeniem,
pejzażem wybranym,
spełnieniem."

Pani Janka Malinowska urodziła się w Warszawie. Od dwudziestu lat mieszka nad jeziorem Omulew. Ze sztuką, choćby rodzinnie, jest związana od zawsze.

Pani Janka pisze o sobie sama: „We wczesnej młodości fascynował mnie teatr, zwłaszcza teatr awangardowy lat 70-tych ubiegłego wieku. Działałam w grupie SAB w słynnym klubie studenckim Dziekanka na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (nie lubianym przez władzę komunistyczną). A ja nie lubiłam komunizmu, wyjechałam z kraju, mieszkałam ponad dekadę za granicą, gdzie ucząc się i pracując rozwijałam wiedzę o sztuce. Muzea, galerie, wystawy, są światem wolnym, w którym czuję się dobrze. Może dlatego zamieszkałam nad malowniczym jeziorem Omulew. To miejsce piękne, tajemnicze i inspirujące. Tutaj przychodzą do mnie bajki, tworzę ich narrację - maluję słowem i wyobraźnią.

Kiedy piszę, słowo jest narzędziem, instrumentem trudnym i wymagającym. Wybrane słowo staje się wartością. Dzieciom chcę pokazać zaczarowany świat zwierząt i roślin, który jest największym bogactwem tego regionu. Mam nadzieję, że moje bajki wzbudzą dziecięcą ciekawość i nauczą szacunku do przyrody. Wiersze dla dorosłych są zapisem emocji, emocje niosą doświadczenie, obraz, są odzwierciedleniem subtelnej prawdy. Razem z mężem Jerzym Kosiorem, wszystkie wydane książki przekazujemy na rzecz Nidzickiego Funduszu Lokalnego, wspierając tym samym fundusz stypendialny dla dzieci z niezamożnych rodzin. Za tę działalność zostałam wyróżniona honorową nagrodą Ferdynanda Gregoroviusa”.